piątek, 4 maja 2012

Opętani (2010)


  
O P Ę T A N
(The Crazies)
2010

Film wyreżyserowany przez Breck Eisnera mniej znanego reżysera, który ma mało udanych produkcji na koncie, nie chciałam iść na ten film do kina ponieważ zwiastun wydał mi się bardzo nudny, wpadł mi on jednak w ręce ostatnio i muszę powiedzieć że jestem bardzo mile zaskoczona. w roli głównej zobaczyliśmy Timothyego Olyphanta, którego również widziałam ostatnio w Krzyku 2. Jest dobrym aktorem i dobrze się go ogląda ;)
W małym miasteczku, zaczynają dziać sie dziwne rzeczy, na meczu, jeden z mieszkańców spokojnego miasteczka, zachowuje się niezrozumiale, pojawia się z bronią, celując w szeryfa zostaje przez niego zastrzelony. Winą obarcza alkohol, kiedy jednak okazuje się że mieszkaniec miał w sobie 0% alkoholu, szeryf stara się odkryć powody dziwnego zachowania mężczyzny.
Zderzamy się w tym miejscu z pozoru bardzo dennym i banalnym powodem, dziwnych zachowań ludzi. Wirus stworzony przez wojsko, przez który ludzie albo umierają albo po prostu wpadają w obłęd. 
Oglądając taką fabułę, widz może uważać, że zaraz będzie powtórka z nocy żywych trupów, lub residenta evila, lecz nic bardziej mylnego, Obłęd mieszkańców jest jakby to nazwać, inteligentny. Zarażeni nie próbują, zjeść innych ludzi, można by stwierdzić że tak naprawdę to zachowują jakiś rozsądek, lecz nie wszyscy.
Filmową partnerką jak i filmową żoną szeryfa jest Radha Mitchell, którą można również zobaczyć w filmie sailent hill. Razem z mężem próbują wydostać się z miasteczka, mając na swojej drodze dwie przeszkody, opętanych ludzi i wojsko. Obezwładniając jednego z nich, można się dowiedzieć, że wydarzył się wypadek i samolot wypełniony szalonym wirusem wpadł do wody, która także jest wodą pitną dla mieszkańców.
Obłęd mieszkańców jest przerażający, poczynając od sąsiada który zamknął w szafie rodzinę, podpalił dom i wyszedł za zewnątrz podśpiewując piosenkę i oglądając przy okazji jak wszystko idzie z dymem, czy myśliwi którzy po zarażeniu się wirusem , objeżdżają miasto, polując na ludzi których spotkają a później zbierając trofea, czy zachowują resztki świadomości jak rodzina której szeryf zabił pierwszego opętanego, wraca do jego domu aby zemścić się za zabicie ojca i męża.
W filmie reżyser pokazał także jak wojsko poradziło sobie z własnym problemem, Poprzez zrobienie pierwszego błędu jakim był sam wypadek samolotu, poprzez próbę uratowania sytuacji, nałożyli pewnego rodzaju kwarantannę, próbując rozdzielić zarażonych od zdrowych ludzi, jednak kiedy wszystko wyrywa się spod kontroli, zaczynają masową eksterminacje zarażonych jak i zdrowych, aby na samym końcu zrzucić na miasto broń jądrową i po prostu pozbyć się problemu.
Tak oto spokojne miasteczko o populacji 1200 ludzi w jeden dzień przeżywa dramat jak i przestaje istnieć.
  
3+/5Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum bloga