piątek, 4 maja 2012

Teksańska masakra piłą mechaniczną (2003)


 

"Teksańska Masakra Piłą Mechaniczną"
(the Texas Chainsaw Massacre)
2003

USA, Stan Teksas, 20 sierpnia 1973 roku. Patrol policyjny został wysłany do znajdującego się na odludziu gospodarstwa, należącego do Thomasa Hewitta, pracownika miejscowej rzeźni. Na jego posesji odnaleziono zmasakrowane resztki trzydziestu trzech ofiar. To mrożące krew w żyłach zdarzenie wstrząsnęło całym krajem. Wielu uważa do dziś, że był to najbardziej makabryczny przypadek masowego morderstwa w USA. 
źródło :filmweb.pl

Jest to jeden z moich ulubionych horrorów. Teksańska makara jest remakiem horroru z 1974roku Tobego Hoopera, którego okazji oglądać nie miałam. Na obie części makakry nie chcieli mnie wpuścić do kina ponieważ byłam under 18, co i tak nie zmiejszyło mojego przerażenia podczas oglądania go w domu. Reżyserem tej produkcji był Marcus Nispel, którego ostatnim horrorem jest dno Piątek 13-go z 2009.
Nie często mnie osobiście przerażają filmy w których jest morderca i wyżyna aktorów, jednak Leatherface brr. przerażał mnie jeszcze długo po obejżeniu filmu. 
wszystko w filmie jest genialne, miejsce akcji; odludzie, stara chata może i nawet nie tyle że sama chata jak społeczeństwo: patologiczne, zintegrowana wspólnota strzegąca wspólnego sekretu. Z racji zamknięcia jedynej fabryki w okolicy, która dawała pracę praktycznie całemu społeczeństwu, ludzię zmuszeni byli odejść, a ci którzy pozostali postanowili prowadzić kanibalistyczny tryb życia. Ich makabryczne praktyki z czasem, przestały im przeszkadzać, stały się normalnym zwyczajem.
Film przesycony akcją i napięciem, nie można nie czuć bicia włąsnego serca podczas oglądnia. Wysoki, masywny morderca Thomas Hewitt, z okropną chorobą skóry która praktycznie w całości pozbawiła go jej. Opóźniony psychicznie całkowicie pod wpływem rodziny, gdyby nie oni, nie musiał by prowadzić tak tragicznego trybu życia. Zdarza się często (co mnie z resztą bardzo irytuje) że mordercy w filmach nigdy nie biegną, tylko sobie spokojnie spacerują za ofiarą a końcem końców i tak ją dogoni a czasem nawet przegoni. Leatherface gonił swoje ofiary z piłą mechaniczną na rękach, to naprawde podnosi poziom adrenaliny.
Główną rolę w filmie dostała mniej znana wtedy Jessica Biel która za swoją gre dostała w 2004r nominację z kategorii: "Przełomowa rola żeńska", na planie towarzyszył jej również David Dorfman I, dziecko w horrorze urodzone;) zagrał Jedidiah, jedynego członka rodziny Hewittów któremu zostały jakieś resztki sumienia.
Pikanteri całości dodaje fakt, że film został nakręcony na faktach. Początkowo oglądając człowiek jest w szoku, wyobażając sobie jaki tragiczny los spotkał, tych wszystkich ludzi. I jak długo oprawcy pozostawali bezkarni. Jednak kiedy trochę poczytałam, okazało się że żadnej makabrycznej masakry w teksasie nie było.  Postać Leatherface opiera sie na osobie ED'iego GEIN'a , seryjnego mordercy w stanie Texas . Faktem jest iz nosił on maskę z ludzkiej skóry (robił to jednak z potrzeb seksualnych , razem z kostiumem kobiecym) , nieprawda zaś , że zabijał używając piły mechanicznej.
Jednak historię o wiele bardziej się przeżwya wyobrażając sobie że wszystko to wydarzyło się naprawde.
Patologiczna rodzina, kanibale. Nikt z poza okręgu nie wiem co dzieje się na ich farmie, nikt nie może ich powstrzymać, gdyż nie obchodzi ich żadne prawo a ich tajemnicy strzeże Thomas, wspomagany okropnym narzędziemzdrodni
piłą mechaniczą.
*
  
5/5Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum bloga